Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Referendum o Brexitu může držet euro pod tlakem


zdroj: shutterstock.com; autor: Ton Snoei

22.02.2016
Jak trhy reagovaly na páteční dohodu lídrů EU o zvláštním postavení Británie v evropské osmadvacítce, komentuje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Zdroj: ČSOB
Autor: Jan Bureš

inzerce

Politika se opět na trzích dostává do centra pozornosti. Páteční dohoda Davida Camerona o speciálním postavení Británie v Unii nejprve libru posílila. Poté, co populární londýnský starosta Boris Johnson otevřeně podpořil tábor podporující Brexit, se ale situace dramaticky rychle obrátila. A následující čtyři měsíce pravděpodobně trhy z maniodepresivní nálady jen tak nevyjdou.

Z referenda plánovaného na červen nemohou trhy mnoho získat, ale hodně ztratit. Odchod Británie z EU by sice byl primárně velkým problémem pro britské podniky, současně by ale výrazně nahlodal slábnoucí důvěru v evropské politiky. A to ve chvíli, kdy je stále ve světle uprchlické krize ve hře rozpad Schengenu.Ten je pro celou Evropskou unii daleko větším (nejen ekonomickým) strašákem.

I proto může být z blížícího se britského referenda nervózní i euro. I když nakonec vše dobře dopadne a evropská rodina zůstane pohromadě, může být strach z Brexitu v mezičase dalším argumentem pro ECB k výraznější měnové expanzi. A to je další důvod dát od eura v nejbližší době raději ruce pryč.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top