Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

EU odložila jednání o posílení palebné síly záchranného fondu


Zdroj: The Council of the European Union.

28.02.2012
Summit lídrů eurozóny, který měl navazovat na jednání Evropské rady koncem tohoto týdne v Bruselu, byl podle zpravodajských agentur odložen. Důvodem je prý odmítavý postoj největší ekonomiky EU Německa vůči posílení záchranného fondu eurozóny ESM.

inzerce

Pracovní oběd lídrů 17členné eurozóny, kterým měl pokračovat druhý den bruselského summitu celé evropské sedmadvacítky, se odkládá. Uvedla to zpravodajská agentura AFP s odvoláním na informace od diplomatických zdrojů z blízkosti unijních institucí. 

Podle nich je třeba za odložením páteční schůzky hledat odmítav stanovisko největší unijní ekonomiky, kterou je Německo, k posílení trvalého záchranného fondu ESM. 

Spolková republika se už o víkendu ocitla pod tlakem, když ministři financí zemí G20 na víkendovém jednání v hlavním městě Mexika dali najevo ochotu navýšit příspěvky do Mezinárodního měnového fondu (MMF), pokud i Evropa posílí vlastní záchranné mechanismy (EurActiv 27.2.2012). Pokud by se tak stalo záchranná kapacita MMF by se zvedla na téměř 2 biliony dolarů.  

Ministři ze zemí platících eurem přislíbili, že svou odpověď formulují v průběhu příštího měsíce. O případném přilití prostředků do ESM měli vést rozhovory už tento pátek. 

Jak zopakovala německá kancléřka Angela Merkel během včerejšího schvalování záchranného balíku pro Řecko na půdě spolkového sněmu (více v jiném dnešním článku), Berlín je přesvědčen o tom, že současná kapacita fondu je dostačující a její navýšení není nutné. Pro obnovení důvěry trhů a podporu hospodářského růstu je podle Němců nejdůležitější fiskální disciplína.

Ministři financí budou závěrem týdne v Bruselu jednat mj. o současné situaci v Řecku a především pak vyhodnotí, zda Řekové dostáli závazkům, kterými je podmíněna druhá záchranná pomoc ve výši 130 miliard eur. Na té se eurozóna shodla minulý týden (EurActiv 21.2.2012).

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top