Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Většina Němců by Řeky odepsala, tvrdí průzkum


zdroj: FreeDigitalPhotos.net

03.09.2012
Pouze čtvrtina Němců sdílí přesvědčení, že by zadlužené Řecko mělo zůstat v eurozóně. Na druhou stranu polovina z nich věří, že se Řekové zvládnou postavit na vlastní nohy a splní své závazky. K závěrům dospěl průzkum, který v srpnu provedly Financial Times.

inzerce

Jen čtvrtina Němců, kteří se zúčastnili nejnovějšího průzkumu deníku Financial Times, si myslí, že by Řecko mělo i nadále setrvat v eurozóně.  

Průzkumu, který proběhl v srpnu, se zúčastnilo 1.000 dospělých osob, které žijí kromě Německa také v Itálii, Španělsku, Francii nebo Velké Británii. Výsledky poukázaly na odlišné vnímání některých aspektů dluhové krize v eurozóně na severu a jihu Evropy. 

Jak již bylo řečeno, pouze 26 % oslovených Němců je přesvědčeno, že Řecko, které v současné době prochází nejvážnější hospodářskou krizí ve své novodobé historii, „je schopno splatit své dluhy“. Jihoevropské státy, tedy Itálie a Španělsko, jsou ale v tomto ohledu optimističtější. Řekům věří 77 % Italů a 57 % Španělů.

Podobně je tomu u řecké schopnosti provést hluboké reformy své ekonomiky. O tom, že se to řecké vládě povede, je přesvědčena jen necelá polovina Němců, zatímco v opak věří 88 % Italů a 70 % Španělů. 

Největší optimismus je na jihu 

Stejný optimismus jako u Italů a Španělů ale nenajdeme ve Francii. O tom, že by Athény měly zůstat v eurozóně, sdílí přesvědčení 27 % Francouzů, zatímco 32 % si myslí opak (podobně smýšlí 54 % Němců).

Stejně jako Němci ani Francouzi nejsou zcela přesvědčeni o tom, že by Řecku měla být poskytnuta další pomoc. Takto uvažuje pouze 25 % Francouzů a 26 % Němců. 

I přes určitě názorové rozpory oslovení respondenti ve čtveřici zemí, v nichž se platí eurem, věří, že jejich političtí lídři budou schopni se s důsledky dluhové krize v Evropě úspěšně vypořádat. Největší optimismus panuje v tomto ohledu opět v jihoevropských státech, tedy v Itálii (83 %) a ve Španělsku (63 %).

Naopak ve Velké Británii takové nadšení z politických špiček průzkum nezaznamenal. Ve schopnosti politiků přijmout rázná opatření, která by odvrátila krizi, „vůbec nevěří“ 44 % Britů.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top