Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Je relevantním trhem ČEZu i Slovensko?


Candole Partners

13.02.2012
Rozdílné výrobní náklady a geografické oddělení obchodních ploch jsou podle společnosti Candole Partners hlavními důvody, proč lze jako relevantní trh ČEZu označit pouze Českou republiku. V textu Power 2 Abuse to uvádí analytik Martin Bebiak.

Zdroj: Candole Partners
Autor: Martin Bebiak

inzerce

Autorem analýzy je Martin Bebiak, analytik společnosti Candole Partners, který se zaměřuje především na hospodářskou soutěž a analýzu trhu.  

Tato analýza navazuje na text Power Abuse (EurActiv 29.6.2011), který pojednává o tom, jak ČEZ zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Závěry této asi půl roku staré studie byly postaveny na tvrzení, že relevantním trhem ČEZu je Česká republika.  

Proti této premise se však ČEZ postavil s tím, že kvůli propojení českého a slovenského denního trhu, které bylo spuštěno v září 2009, jsou relevantními trhy ČEZu český i slovenský trh. Z tohoto důvodu jsou prý závěry první analýzy chybné. 

Cílem Bebiaka je nyní dokázat, proč propojení českého a slovenského trhu automaticky neznamenalo vznik jednoho relevantního trhu. Autor se zároveň snaží obhájit názor, proč je relevantním trhem ČEZu pouze ten český.  

Jak Bebiak připomíná, tato analýza vzniká v době, kdy Evropská komise začala prosazovat reformy, které by měly vést k vytvoření jednotného evropského velkoobchodního trhu s elektřinou právě prostřednictvím sjednocení denních trhů. Co by tato situace mohl přinést? A je tento ambiciózní projekt vůbec v silách Komise? 

Celá analýza je k přečtení na stránkách analytické společnosti Candole Partners pod tímto odkazem..

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top