Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Buzek vyzývá k vytvoření Energetického společenství EU

(en) (fr) (de)

05.11.2009
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek označil vytvoření Evropského energetického společenství za další velký cíl pro Evropu. Učinil tak včera (4. listopadu) ve svém projevu u příležitosti slavnostního otevření nového kampusu College of Europe v Bruggách.

inzerce

„Pro někoho jde v energetické politice o boj proti klimatickým změnám, pro jiné o energetickou bezpečnost. Jde v ní o obojí. Bez energetické bezpečnosti a ucelené energetické politiky se nelze věnovat ani klimatickým změnám, řekl Buzek.

V březnu by měla Evropská rada přijmout nový plán evropské energetické politiky, která bude zaměřena na zvyšování diverzifikace zdrojů plynu a jeho lepší dopravu do Evropy i v rámci Unie. Takové cíle ale předseda Parlamentu označil za nedostatečně ambiciózní a poukázal při tom na Druhý strategický přezkum energetiky (Second Strategic Energy Review), který se zaměřuje na energetickou budoucnost EU v delším časovém horizontu.

Podle předsedy musí Evropa přijít se zásadním projektem a tuto situaci přirovnal k období po skončení druhé světové války.

„V 50. letech bylo založeno Evropské společenství uhlí a oceli, které zajistilo společnou kontrolu nad uhlím, jež bylo nezbytné pro výrobu enregie. [...] A dnes potřebujeme novou Schumanovu deklaraci – ne proto, že bychom se obávali války mezi sebou samými, ale protože potřebujeme opět nabýt pocitu sounáležitosti ve výrobě, nákupu a spotřebě energie,“ řekl předseda Parlamentu.

Základem takového projektu je podle něj vytvořit zvláštní finanční zdroje, které budou sloužit k budování energetických sítí a jejich propojování, k diverzifikaci zdrojů a k investicím do obnovitelných zdrojů energie. Při takovém postupu si „žádný členský stát nemůže dovolit zůstat v nečinnosti a zároveň takovou politiku nemůže provádět sám. Toho lze docílit pouze pomocí dlouhodobých evropských investic“, prohlásil šéf europoslanců.

„Energetika hraje významnou roli v otázkách národní suverenity a zřejmě ne všechny státy budou ochotny se hned připojit. Ale my musíme udělat krok vpřed a jít dále s těmi, kteří se chtějí připojit. Je na čase zvážit, zda by výroba energie neměla být oblastí se sdílenou suverenitou,“ zakončil Buzek.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top