Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Vláda má plán B pro obnovitelné zdroje, Dienstbier z něho ale couvá


zdroj: Shutterstock; autor: Elena Elisseeva

15.12.2015
Poté, co vláda neuspěla s usnesením, že Energetický regulační úřad může vypsat podporu na příští rok, chce teď vydat nařízení. V něm uvede, že podporu nevyplatí, když jí to zakáže Brusel.

inzerce

Podpora pro obnovitelné a další podporované zdroje energie se nebude vyplácet, pokud to Česku nařídí Evropská komise. Touto formulací se vláda pokusí uspokojit předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, která odmítá vydat cenové rozhodnutí, v němž stanoví pro příští rok podpory pro zdroje zprovozněné před rokem 2013.

Vláda by měla vydat nařízení v pondělí a do středy je bude možné připomínkovat. Klíčovou roli zřejmě sehraje Legislativní rada vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které návrh nařízení připravilo, jeho znění minulý týden projednalo s předsedou legislativní rady Jiřím Dienstbierem. Ten podle účastníků jednání s textem souhlasil.

Nyní však podle zdrojů, které jsou s přípravou nařízení obeznámeny, couvá. „Návrh nejprve musí posoudit Odbor vládní legislativy a Odbor kompatibility, pak k němu teprve zaujmu stanovisko,“ říká Dienstbier.

Vitásková odmítla podporu vypsat, protože ji dosud neschválila Evropská komise. Odvolává se na posudky z Úřadu vlády, antimonopolního úřadu či přímo Evropské komise. Po vládě žádá takovou změnu pravidel, aby mohla podporu vypsat. „Necháváme si zpracovávat externí i interní právní a odborné posudky. Připomínky zašleme v rámci připomínkového řízení,“ uvedl k návrhu mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

 

Autor: Jan Stuchlík

Celý článek najdete na webu E15.cz.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top