Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Evropské instituce po Lisabonské smlouvě

Barroso chce bránit pravomoci Bruselu proti členským státům

(en) (fr)

José Manuel Barroso; zdroj: Evropská komise.

11.02.2011
Předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi se nelíbí, že členské státy v poslední době obcházejí unijní instituce a hledají řešení na mezivládní bázi. Barroso slíbil, že se takovým snahám postaví a „komunitární metodu“ uhájí.

inzerce

Předseda Evropské komise si na konferenci, jejímž tématem byla implementace Lisabonské smlouvy, postěžoval, že členské státy jednají stále častěji na mezivládní bázi a přestávají využívat pomalejší „komunitární metodu“, jejíž součástí jsou evropské instituce.

Barroso v této souvislosti připomněl, že vloni v květnu, kdy se řešila záchrana společné evropské měny, členské státy návrhy Komise odmítly a rozhodly se jít svou vlastní cestou. Hlavní aktivity se tehdy ujalo Německo s Francií, které v reakci na řeckou dluhovou krizi nejprve vypracovaly společný dopis a poté pro své návrhy hledaly podporu u ostatních zemí.

Situace se podle Barrosa opakovala minulý týden na summitu EU, kde německá kancléřka Angela Merkel spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym představila návrh na vytvoření tzv. Paktu pro konkurenceschopnost.

Předseda Komise sice německo-francouzskou iniciativu přivítal, ale dodal, že za „záruku konzistence“ iniciativy považuje komunitární metodu. Jinak řečeno, podle Barrosa by bylo vhodné, kdyby se do projednávání zapojila také Evropská komise, která je strážcem evropských smluv. „Je to ta nejlepší záruka, jak zabránit možným rozkolům v naší Unii,“ řekl.

Barroso dodal, že „pokušení“ postupovat mezivládní cestou není nic nového, neboť členské státy musí čelit „různým tlakům“, aby postupovaly bez ohledu na své evropské partnery. Zdůraznil ale, že jako předseda Komise musí trvat na postupu podle metody, která bude zahrnovat všechny instituce. Řekl, že v tomto smyslu oslovil na posledním summitu i členské státy.

Šéf skupiny liberálů v Evropském parlamentu (ALDE) a jeden z nejznámějších obhájců evropského federalismu Guy Verhofstadt Barrosa v jeho tažení proti mezivládním řešením podpořil.

Verhofstadt v dopise předsedu Komise vyzval, aby před březnovým summitem Evropské rady připravil vlastní balíček návrhů, jak posílit konkurenceschopnost a pravidla eurozóny, a nenechával celý prostor jen Německu a Francii.

Evropský komisař pro obchod Karl de Gucht v nedávném rozhovoru pro belgický deník Le Soir uvedl, že Evropská komise je v poslední době političtější a má daleko větší pravomoci než jakákoliv vláda. Ve vládě se musíte shodnout s koaličními partnery, v Komisi rozhoduje většinové hlasování, řekl v rozhovoru De Gucht. Komise je podle něj „systém, který se nezablokuje“.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top