Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Práce v institucích EU

I Britové mají problémy se světovými jazyky


Zdroj: EurActiv.cz.

09.05.2011
Potíže se znalostí světových jazyků - zejména francouzštiny, které představují velkou překážku pro práci v unijních institucích, netrápí jen Čechy, ale i obyvatele britských ostrovů. V Evropském parlamentu a Komisi jich pracuje pouze 5 %.

inzerce

Znalost francouzského jazyka, kterým na pěti kontinentech hovoří více jak 200 milionů lidí a který se společně s angličtinou a němčinou řadí k pracovním jazykům institucí Evropské unie, nedává spát pouze občanům České republiky, ale trápí i Angličany, Skoty a Velšany.  

I přes značnou výhodu, kterou pro Brity představuje jejich mateřština, zůstává totiž znalost francouzštiny, která ale na druhou stranu podle Mezinárodní organizace frankofonie (OIF) ustupuje ostatním jazykům (EurActiv 5.4.2011), nepsanou podmínkou pro práci v unijních institucích. Britům se ale do jejího studia příliš nechce. 

Obyvatelé britských ostrovů tvoří 12 % celkové populace Evropské unie. Mezi pracovníky Evropského parlamentu a Evropské komise jsou podle BBC ovšem zastoupeni pouze z pěti procent.

Informační kancelář Evropského parlamentu, která sídlí v Londýně, považuje situaci za „vážný problém“. 

A co je jeho příčinou? Podle autora článku je odpověď jasná. Předchozí labouristická vláda totiž zavedla opatření, podle něhož je studium cizích jazyků na středních školách (pro žáky od 14 let) volitelné (tudíž nepovinné).

Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat – ještě v roce 2005 maturovalo z cizího jazyka 61 % studentů, v loňském roce se ale toto číslo propadlo na 44 %. 

V roce 2001 si francouzštinu jako maturitní předmět zapsalo 347 tisíc britských studentů, avšak v roce 2010 to bylo méně než 178 tisíc. 

A velmi podobě je na tom i třetí pracovní jazyk Unie – němčina. V roce 2001 z ní maturovalo 135 tisíc mladých Britů, zatímco vloni jen 70 tisíc. 

Je třeba hledat nástupce 

Britská koaliční vláda premiéra Davida Camerona chce ale s nepříznivými čísly bojovat. Například tím, že hodlá podporovat zřizování jazykových škol nebo ve spolupráci se zastoupením unijních institucí v Británii povzbuzovat čerstvé absolventy v zahájení jejich kariéry v Bruselu či ve Štrasburku. 

„Lidé jako já odcházejí do důchodu a je jasné, že nemáme dostatek lidí, kteří by nás nahradili,“ vysvětluje Michael Shackleton ze Zastoupení Evropského parlamentu ve Spojeném království.

„Myslím, že je důležité mít Brity na pracovních pozicích na všech úrovních v evropských institucích, nejen na tom nejvyšším – a to zejména proto, že chceme mít vliv na tamní dění,“ dodal a připomněl působení Britky Catherine Ashton na pozici vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top