Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Jen pětina Chorvatů přišla k prvním volbám do Evropského parlamentu

(en)

zdroj: Evropský parlament.

15.04.2013
Chorvaté si včera (14. dubna) zvolili své první europoslance. Je jich celkem dvanáct a svých pozic se ujmou po vstupu Chorvatska do EU, k němuž by mělo dojít 1. července. K hlasovacím urnám se ale dostavila jen asi pětina Chorvatů. Za více než rok budou nicméně volit znovu, skončí totiž mandát Evropského parlamentu.

inzerce

Očekává se, že Chorvatsko vstoupí do Evropské unie k 1. červenci 2013 (EurActiv 9.12.2011), bylo tedy na čase rozhodnout o tom, kdo bude jeho občany zastupovat v Evropském parlamentu. Včera proto Chorvaté poprvé volili své europoslance.

Nejvíce jich získala opoziční středopravicová strana HDZ – 33,1 % hlasů jí přineslo šest europoslanců. Vládní sociálně-demokratická strana jich bude mít pět (31,5 %) a jednoho zástupce do Evropského parlamentu vyšle levicová Strana práce. Celkem tedy bude v Evropském parlamentu dvanáct chorvatských politiků

Plnoprávnými členy Parlamentu se ale stanou až po oficiálním přistoupení Chorvatska k EU, prozatím je tam země zastoupena pozorovateli bez možnosti hlasování.

Chorvatský prezident Ivo Josipović před volbami apeloval na občany, aby se dostavili k hlasovacím urnám. „Je to velice důležité nejen ze symbolického hlediska, ale hlavně protože vstupujeme do rozhodovacího procesu Evropské unie,“ řekl. Chorvatské voliče to ale nepřesvědčilo, svůj hlas odevzdalo jen 20,74 % občanů.

Tím se Chorvatsko přiblížilo rekordu, který co do nízké účasti ve volbách do Evropského parlamentu drží Slovensko. V roce 2009 tam europoslance vybíralo jen 19,63 % voličů. Průměrně se pak těchto voleb účastnilo zhruba 43 % občanů EU. Napříště se EU bude snažit zvýšit volební účast posunutím termínu voleb (více v dnešním článku).

Poměrně nízkou účast zaznamenalo Chorvatsko i během referenda o vstupu do EU. V lednu 2012 se do něj zapojilo jen 43,7 % občanů, přičemž dvě třetiny z nich připojení k EU podpořily. Podle současných průzkumů veřejného mínění ale podpora evropské integrace v Chorvatsku klesá a pohybuje se jen těsně nad 50 %. Pravděpodobně to souvisí s přetrvávající krizí eurozóny.

Někteří analytici včerejší nízkou účast ale vysvětlují tím, že Chorvaté volbu nevnímali jako důležitou. Nově zvolení europoslanci totiž v Parlamentu stráví necelý rok, protože v roce 2014 končí současný mandát Evropského parlamentu.

Méně europoslanců

K volbám do Evropského parlamentu tedy půjdou Chorvaté znovu zhruba za 13 měsíců. Budou už ale vybírat jen 11 zástupců, protože vstoupí v platnost nová pravidla Lisabonské smlouvy.

Podle nich je počet europoslanců stanoven na 751, tedy o 15 méně než jich bude po vstupu Chorvatska. Je proto nutné snížit počet europoslanců z některých států. Najít shodu na tom, které země o europoslance přijdou, přitom není jednoduché.

V současnosti je na stole návrh, podle kterého by Německo přišlo o 3 křesla, která mu ale byla přidělena jen dočasně, a dalších 12 států o jedno. Parlament již nové uspořádání schválil, nyní ho musí jednomyslně odsouhlasit Evropská rada.

Česká republika bude jednou ze zemí, jež ztratí jednoho zástupce, a namísto 22 europoslanců jich tak Češi pravděpodobně budou vybírat jen 21.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top