Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Ministři zahraničí jednají o podobě diplomatické služby EU


Catherine Ashton; zdroj: Evropská komise.

05.03.2010
Ministři zahraničí, které v těchto dnech (5.-6. března) hostí španělská Córdoba, na svém neformálním zasedání diskutují podobu nové diplomatické služby Evropské unie. Setkání se účastní i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.

inzerce

Gymnich, tedy neformální zasedání ministrů zahraničí členských zemí EU, které svůj název odvozuje od německého hradu, kde se podobné setkání v roce 1974 odehrálo poprvé, se vedle témat jako je role Evropské unie na Blízkém východě nebo politika vůči zemím západního Balkánu věnuje i současnému stavu budoucí Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Ač nebudou přijaty žádné oficiální závěry, očekávání ministrů jsou v tomto ohledu obrovská. Médiím to ještě před schůzkou svěřil španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos, který své kolegy pozval do historického andaluského města Córdoby.

Předpokládá se, že ministři, mezi něž poprvé zavítala i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronka Catherine Ashton, během svého dvoudenního jednání  naváží na debatu, která v posledních dnech otřásá Bruselem. Šéfka unijní diplomacie totiž nechala mezi diplomaty kolovat třístránkový dokument, ve kterém nastínila kontury budoucí diplomatické služby EU, s jejíž zřízením počítá Lisabonská smlouva. 

S odvoláním na zahraniční média zmiňovaný dokument, který včera (4. března) projednával COREPER (Výbor stálých zástupců členských zemí EU) a Evropská komise se mu bude věnovat příští týden, prý obsahuje barončinu vizi, jak by evropská diplomatická služba měla fungovat. Jak se bruselskému internetového portálu EUobserver.com svěřil jeden nejmenovaný diplomat, který dokument četl, vize Ashton je „ambiciózní, ucelená a měla by zvýšit vliv Evropské unie na globální zahraničněpolitické scéně.“ 

Obecné principy o podobě EEAS byly přijaty Evropskou radou na konci října loňského roku a představením konkrétního návrhu na její organizaci a fungování byla v prosinci pověřena vysoká představitelka, pod jejíž pravomoci nová diplomatická služba spadá. 

Finální návrh, na kterém v současné době tým „ministryně zahraničí EU“ pracuje, má být podle závěrů Evropské rady předložen „co nejdříve od implementace Lisabonské smlouvy“. To proto, aby jej Rada EU mohla schválit do konce dubna letošního roku. Pokud proběhne vše podle plánu, EEAS by měla začít fungovat od roku 2012. 

Členské státy vs. Komise 

Zda vysoká představitelka Ashton konečný návrh předloží ve stanoveném termínu, se bude rovněž odvíjet od průběhu diskusí, které v současné chvíli probíhají v Bruselu mezi členskými státy a unijními institucemi. Jejich leitmotivem je využít poslední šance a získat na utváření a následné fungování nové diplomatické služby co největší vliv. Olej do ohně přilil i onen třístránkový dokument, který spatřil světlo světa minulý týden.  

Podle některých zdrojů, které citují zahraniční zpravodajské servery, vize „ministryně zahraničí EU“ v tomto ohledu spíše nahrává Radě EU, která hájí zájmy členských států, než Evropské komisi. „(Ashton) odolala pokusům ze strany Komise omezit roli EEAS. Členské státy ji musí v této záležitosti podpořit (…),“ uvedl pro EUobserver.com další z evropských diplomatů. 

Ač dokument s vizí baronky Ashton o podobě a fungování nové evropské diplomatické mašinérie studovalo jen několik vyvolených, média a komentátoři již vytipovali možné problematické body, které mohou jednání zpomalit.  

Za jeden z nich byla označena rozvojová politika, která má i své styčné body například s Evropskou politikou sousedství, nebo jmenování vysokých diplomatických postů. Členské země mají pocit, že Evropská komise, jejíž místopředsedkyní je i samotná vysoká představitelka, má v těchto oblastech pravomocí až přespříliš. Komisaři jsou zase přesvědčeni o tom, že členským státům jde o jediné – co nejvíce Komisi oslabit. 

I přesto, že stejný diplomat označil probíhající výměny názorů mezi členskými státy a Komisí za „drsné“,  je přesvědčen o tom, že mají smysl a šéfka unijní diplomacie „bedlivě naslouchá, aby dospěla ke konsenzu, který by zohlednil zájmy všech stran.“

Pomocná ruka pro Ashton

„Evropská diplomatická služba bude fungovat pouze tehdy, pokud Evropská komise, členské státy a sekretariát Rady budou schopny spolupracovat,“ píše se v otevřeném dopise, který baronce Ashton před zasedáním v Córdobě zaslali ministři zahraničí Velké Británie a Švédska, David Miliband a Carl Bildt. „Ač je těsný vztah s Komisi nezbytný, EEAS by měla mít klíče od vlastního domu“, dodávají oba ministři, kteří se svým krokem rozhodli vysokou představitelku podpořit. 

Nezapomínejte na nás, ozvali se europoslanci 

Zatímco se diskuse o zřízení EEAS účastní především zástupci členských zemí a Komise, europoslanci mají pocit, že tak trochu stojí stranou. Budou proto požadovat, aby již nebyli v rozhovorech opomíjeni, a plánují proto přijmout zprávu, kterou navrhl předseda parlamentního výboru pro vnější vztahy Gabriele Albertini (EPP). Mělo by se tak stát na plenárním zasedání parlamentu, které se bude konat příští týden ve Štrasburku.  

Piotr Maciej Kaczyński z Centre for European Policy Studies (CEPS), kterého EurActiv požádal o komentář, podotkl: „Pravdou je, že (Evropský) parlament je konzultován pouze v případě zřizování EEAS. Avšak o personálních úpravách a rozpočtu nové instituce rozhoduje s Radou v proceduře spolurozhodování. Parlament je tedy do vyjednávacího procesu plně začleněn.“ 

Diplomatická služba už koncem roku? 

Realizovat novou diplomatickou službu EU bude podle některých bruselských pozorovatelů přinejmenším obtížné. Avšak podle Joãa Vale de Almeiny, blízkého spolupracovníka předsedy Komise Josého Manuela Barrosa (generální ředitel pro vnější vztahy) a budoucího velvyslance EU ve Washingtonu, kterého některé členské státy označují za „Barrosova koně“ v evropském diplomatickém sboru (EurActiv 23.2.2010), by mohla EEAS začít fungovat již koncem roku. Bude k tomu ale zapotřebí obrovské „politické vůle“, připomíná.  

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top