Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Belgické předsednictví EU

Nejasná situace v Belgii neohrozí její předsednictví EU

(en) (fr) (de)

21.06.2010
Belgie na začátku července převezme půlroční předsednictví EU. Po federálních volbách, ve kterých zvítězili umírnění vlámští nacionalisté, zde ale vládne dočasná vláda.

inzerce

Vyjednávání o budoucí podobě belgické vládní koalice naplno odstartovaly ve čtvrtek 17. června, když král Albert II. nominoval předsedu vítězné strany Barta De Wevera jako tzv. prostředníka, který má zjistit možnosti pro vznik nové vládní koalice.

Dohoda o vládě se neočekává dříve než v září. Elio di Rupo, šéf valonské Socialistické strany (PS), která vyhrála volby v jižní části Belgie, ale působí velmi optimisticky a odhodlaně a prohlásil, že chce rozhovory uzavřít „co možná nejdříve“.

Di Rupo je považován za nejpravděpodobnějšího kandidáta na příštího belgického premiéra, protože socialisti (di Rupova PS společně s vlámskými socialisty SP.A) získali největší počet sedadel ve federálním parlamentu. Prohlásil, že jmenování de Wevera bylo „pozitivním signálem“ pro formování nové vlády.

De Wever mezitím řekl, že počítá s tím, že se premiérem stane di Rupo. Tlačí ale na frankofonní (valonské) strany, aby přijaly plnou zodpovědnost za reformy státního uspořádání, které si už léta žádá vlámská politická reprezentace.

Di Rupo a de Wever se shodli, že dokud nevznikne konečná dohoda, nebudou vyjednávání veřejně komentovat. Výsledný kompromis ale musí obsahovat více pravomocí pro regiony a také dohodu o rozdělení volebních okrsků v okolí Bruselu. Právě sporné jazykové rozdělení okrsků na okraji Bruselu bylo příčinou pádu vlády.

Předsednictví EU            

Yves Leterme, dočasný premiér, který na svou funkci v dubnu rezignoval, prohlásil, že předávání žezel v čele státu neohrozí belgické předsednictví Evropské unii (EurActiv 27.5.2010).

Při své květnové návštěvě sídla Evropské komise Leterme slíbil, že Belgie „splní všechna očekávání“ a ujistil, že předsednictví nebude povolební situací nijak ovlivněno.

Belgii podle mnohých usnadní úlohu „europrezident“ Herman Van Rompuy, vlámský křesťanský demokrat, který do vrcholné funkce EU nastoupil právě z pozice belgického premiéra. „To nám může práci jedině usnadnit,“ řekl EurActivu belgický ministr pro evropské záležitosti Olivier Chastel.

Chastel dodal, že Belgie má velmi pragmatický přístup k Lisabonské smlouvě, která dává stálému předsedovi Evropské rady větší pravomoci, což by mohlo usnadnit belgickou roli v čele EU. „Je ale otázkou do jaké míry,“ dodal Chastel s tím, že by se nemělo zaměňovat belgické předsednictví s van Rompuyho rolí jakožto „reprezentanta všech 27 hlav států.“

Po summitu lídrů členských států EU minulý týden Van Rompuy prohlásil, že nebude vadit, pokud Belgie nebude mít novou vládu od samého začátku svého předsednictví 1. července 2010.

„Letní měsíce jsou klidné. Pokud vláda vznikne do září, tak může stále v klidu převzít otěže a předsednictví dokončit,“ prohlásil Van Rompuy s tím, že Belgie je federální stát, kde svojí roli hrají také regionální vlády.

Ve stejném duchu mluvil i ministr Chastel. Velká část belgického předsednictví prý výměnou exekutivy vůbec nebude dotčena díky velkým pravomocem regionálních vlád.

Regiony „mají významné, občas dokonce exkluzivní pravomoci,“ řekl Chastel v nedávném rozhovoru pro EurActiv. „Někteří regionální ministři nebo ministři jednotlivých komunit předsedají některým formacím (Rady ministrů) a tyto vlády v dočasném mandátu nejsou,“ poznamenal.

Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů pro Český rozhlas potvrzuje, že výměna vlády by neměla být problémem. Belgie má totiž s vedením předsednictví bohaté zkušenosti, a navíc „ty hlavní belgické strany se shodují v tom, že podporují evropskou integraci; Evropská unie tam není nějakým velkým tématem, které by rozdělovalo belgickou politickou scénu.“

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top