Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Toryové chtějí pro Británii návrat některých pravomocí z Bruselu

(en) (fr) (de)

05.11.2009
Britští konzervativci dnes (4. listopadu) přislíbili, že pokud vyhrají volby, budou usilovat o to, aby se některé pravomoci EU vrátily zpět na národní úroveň. Uvedli ale, že nemají v úmyslu Unii sabotovat.

inzerce

Souvislosti:

Vůdce konzervativců David Cameron řekl, že pokud se toryové dostanou k moci v době, kdy ještě nebude dokončena ratifikace Lisabonské smlouvy, tak o ní vyhlásí referendum. Britský tisk očekává, že volby budou ve Velké Británii vyhlášeny do května 2010.

Václav Klaus ale své stoupence i odpůrce překvapil, když 3. listopadu podepsal Lisabonskou smlouvu jen několik hodin poté, co svůj verdikt nad klíčovým evropským dokumentem vynesl Ústavní soud. Tím skončil proces ratifikace evropské reformní smlouvy, která s nejvyšší pravděpodobností vstoupí v platnost 1. prosince 2009.

Vliv toryů v Evropském parlamentu se od doby, kdy lídr strany David Cameron realizoval rozhodnutí vystoupit z Evropské lidové strany (EPP), snížil. Konzervativci spolu s českými občanskými demokraty, polskou stranou Právo a spravedlnost a několika menšinovými stranami založili novou frakci – Evropští konzervativci a reformisté (EurActiv 29.6.2009).

Témata:

Lídr strany David Cameron nové plány britských konzervativců představil den poté, co prezident Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. Cameron přiznal, že tím český prezident naděje na vyhlášení referenda definitivně pohřbil. Takové prohlášení však pobouřilo některé představitele pravicového křídla Cameronovy strany, kteří trvají na tom, aby se referendum konalo.

Konzervativci se pokusí vyjednat návrat některých britských výjimek, například v politice zaměstnanosti a sociálních věcí, trestního práva či „úplnou výjimku“ z Listiny základních práv EU, řekl Cameron.

Šéf konzervativců dodal, že hodlá pozměnit zákony tak, aby jakékoli přenesení pravomocí na úroveň EU vyžadovalo uspořádat v Británii referendum. Konzervativci, kteří velmi pravděpodobně vyhrají příští parlamentní volby, prohlásili, že budou chtít jakýsi „právní brzdu“, která žádné budoucí vládě neumožní vstoupit do eurozóny bez souhlasu občanů.

„To, co dnes slibuji, je splnitelné, věrohodné a proveditelné,“ řekl Cameron. Analytici tvrdí, že si Cameron svým projevem snaží udržet přízeň u euroskeptiků, kteří by mohli být v pokušení dát svůj hlas protiunijní Straně nezávislých (UKIP) a připravili by tak konzervativce o rozhodující křesla ve sněmovně. Na druhou stranu si ale nechce znepřátelit ani vlády členských států, jejichž podporu bude při prosazování svých plánů potřebovat.

Proto také prohlásil, že vláda konzervativců bude aktivním členem evropské sedmadvacítky. „Není mým cílem ničit ani sabotovat fungování Evropské unie,“ dodal.

Nechci vyvolávat spory

„Nebudeme nikam spěchat, ale jednání povedeme neústupně, trpělivě a s respektem a ve svém funkčním období se budeme snažit o návrat pravomocí, o nichž jsem se zmínil,“ dodal lídr toryů. Funkční období britského parlamentu je maximálně pět let.

Labouristický ministr zahraničí David Miliband řekl, že smyslem Cameronových návrhů není získat zpět ztracené pravomoci. Jde mu spíše o posílení euroskeptiků uvnitř strany. Někteří euroskeptičtí toryové ale spokojeni nejsou: „Myslím, že potřebujeme referendum o vztahu k Evropě,“ uvedl pro BBC poslanec Douglas Carswell.

Konzervativní vláda by prý také měla prosadit zákon, podle nějž by s každým rozšířením evropských pravomocí musel vyjádřit souhlas britský parlament. Dále by měl vzniknout zákon, který by explicitně potvrzoval, že britský parlament je suverénní a nemůže být proti své vůli přehlasován institucemi Evropské unie. Tím by podle toryů byla Británie chráněna před případnými pokusy evropských soudců narušit britskou suverenitu.

Cameron rovněž řekl, že konzervativci budou v nadcházejících debatách o rozpočtu EU požadovat finanční vyrovnání, které by „zajistilo, že Británie nezaplatí více, než kolik činí její 'spravedlivý podíl'“. Cameron dodal: „Zvláštní pozornost věnujeme oblasti finanční regulace. Budeme pozorně a vytrvale bránit konkurenceschopnost londýnského City [čtvrť známá jako finanční centrum Londýna; pozn.ed.].“

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top