Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Kroes: Komise v případě maďarského mediálního zákona neustoupí

(en)

Neelie Kroes, eurokomisařka pro digitální agendu; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Sebastiaan ter Burg.

12.01.2011
Pokud se prokáže, že kontroverzní mediální zákon v Maďarsku porušuje regule EU, Evropská komise neustoupí a bude vyžadovat, aby Budapešť své pochybení napravila. Včera (11. ledna) to prohlásila evropská komisařka zodpovědná za digitální agendu Neelie Kroes.

inzerce

Maďarský kontroverzní zákon, který těsně před vánočními svátky prošel parlamentem v Budapešti (EurActiv 21.12.2010), patří k nejdiskutovanějším tématům posledních dnů. A výjimkou není ani Evropský parlament.

Včera jeho prostory využili europoslanci z Aliance liberálů a demokratů (ALDE), aby zde pod vedením svého lídra Guye Verhofstadta uspořádali setkání, na nějž přizvali i členku Evropské komise – eurokomisařku pro digitální agendu Neelie Kroes. Tématem byla svoboda tisku v Maďarsku.

Komisařka v průběhu svého vystoupení dala na srozuměnou, že se ona a její tým začali maďarským mediálním zákonem již zabývat. Připomněla také, že maďarským autoritám krátce po přijetí legislativy zaslala dopis, v němž vyjádřila obavy nad tím, že by zmiňovaný zákon nemusel být v souladu s unijními pravidly.

Ve stejném duchu hovořil v předvečer své návštěvy Budapešti i její šéf, předseda Evropské komise José Manuel Barroso (EurActiv 6.1.2011). Podle Barrosa je svoboda tisku „posvátná“ a tak by se k ní mělo i přistupovat.

Možná přijde i Reding

A proč je onen maďarský zákon tolik kritizován? Podle kritiků ze západoevropských států popírá princip vyváženého zpravodajství a značně posiluje pravomoci kontrolního úřadu, který ovládají lidé dosazení maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Úřad může nařizovat prohlídky v kancelářích médií a uvalovat okamžité pokuty za „nevyvážené zpravodajství“.

Největší potíž pak spočívá v tom, že prohřešky jsou podle právních znalců formulovány vágním a velmi nejasným způsobem. Západ se proto obává, aby nesloužil vládě jako nástroj pro pronásledování nepohodlných novinářů či členů opozice.

Neelie Kroes prohlásila, že v případě, že její tým, který nyní maďarský zákon studuje, dospěje k názoru, že Maďarsko porušuje relevantní unijní zákony, např. směrnici o audiovizuálních mediálních službách z roku 2007, do hry vstoupí další komisařka – Viviane Reding. Ta má v Evropské komisi na starosti oblast spravedlnosti a základních práv.

V Lisabonské smlouvě totiž najdeme článek o závažném a trvalém porušení základních hodnot EU (např. lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát, respekt k lidským právům atd.) ze strany člena EU, který lze aktivovat na návrh alespoň třetiny členských států nebo Evropské komise a po obdržení souhlasu Evropského parlamentu. O tom, zda příslušná členská země tyto hodnoty porušuje či je nevinná, rozhodne Evropská rada jednomyslně.

„Jsme ale plně přesvědčena o tom, že demokratická země Maďarsko podnikne všechny nezbytné kroky, které zajistí nový mediální zákon bude plně respektovat jednu ze základních hodnot – svobodu tisku a relevantní unijní legislativu,“ vyjádřila naději Kroes.

Překlad si zajistím sama

Minulý týden se na stránkách evropského tisku (a dokonce i maďarského) objevily zprávy o tom, že 194stránkový dokument, který do Bruselu doručily maďarské úřady, není zcela přesným a úplným překladem kontroverzního zákona.

Komisařka Kroes dala těmto hlasům za pravdu, když prohlásila, že ona ani její tým tomuto překladu nedůvěřuje, a proto již zažádala o zaslání originálu. Překladatelské služby si zajistí sama.

Analýza právního dokumentu může podle mluvčího Komise trvat i několik týdnů.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top