inzerce
Rozhodnutí má za cíl sjednotit status odsouzených bez ohledu na to, v kterém členském státě byli v minulosti odsouzeni. S rozsudky, ke kterým došlo v jiných členských státech, budou soudy zacházet v souladu s právem daného členského státu. Rozsudek z jiného členského státu bude mít tedy na soudní řízení stejný dopad jako by měl předchozí rozsudek, k němuž by došlo v zemi, kde se nový proces koná.
Na základě včerejšího rozhodnutí získají soudy v jednotlivých členských zemích přístup k rozsudkům z jakékoliv země EU. Za tímto účelem má být vytvořen elektronický trestní rejstřík, který bude obsahovat údaje o soudních řízeních, k nimž došlo ve všech členských zemích.
„Jde o velmi důležitý čin, který urychlí rovné zacházení s delikventy,“ uvedla včera finská ministryně spravedlnosti Leena Luhtanen, která Radě ministrů předsedala, a dodala: „Toto rámcové rozhodnutí přináší do rozhodovacího procesu značnou hodnotu, neboť soudy v členských státech obvykle neberou v úvahu rozhodnutí, která byly vynesena v zahraničí.“
Podle Leeny Luthanen rozhodnutí vytvořilo „pozitivní atmosféru pro přípravu nového rámcového rozhodnutí o sdílení trestních rejstříků“. Diskuse o vytvoření této databáze mají pokračovat i během německého předsednictví.








