Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

V Belgii se po téměř 15 měsících rodí vláda

(en)

Královský palác v Bruselu; zdroj: Evropská komise.

15.09.2011
Belgie, ochromená dlouholetými spory mezi Vlámy a Valony, bude mít možná v brzké době konečně vládu. Po 15 měsících vyjednávání se osmi politickým stranám, které zasedly u jednacího stolu, podařilo dospět ke kompromisu. Pod vedením vyjednavače Elia Di Rupa byla odstraněna dosud největší překážka pro vznik koalice – spor o bruselský okrsek Brussels-Hal-Vilvoorde.

inzerce

Ještě ve středu odpoledne, kdy se kvůli prohlubující se politické krizi z dovolené vrátil dokonce i belgický král Albert II., se zdálo, že rozhovory mezi osmi politickými stranami, které probíhaly pod taktovkou vyjednavače Elia Di Rupa, skončí opětovným nezdarem.

Dnes už je ale vše jinak. Socialista Di Rupo, který byl vyjednáváním mezi znesvářenou vlámskou a valonskou komunitou pověřen v květnu (EurActiv 17.5.2011), totiž oznámil, že v noci na dnešek se podařilo dospět k historické dohodě.

Jedna z největších překážek, která dosud vytvoření belgického kabinetu, bez něhož je země nucena fungovat již bezmála 460 dní, byl spor o rozdělení bruselského dvojjazyčného volebního okrsku Brussels-Hal-Vilvoorde.

„Osm stran společným úsilím překonalo překážky, které nám v poslední době velmi ztěžovaly práci,“ uvedl Di Rupo v prohlášení. „I přesto, že je před námi ještě mnoho práce, vyřešení otázky okrsku představuje důležitý krok,“ dodal. Podrobnosti ohledně dohody, kterou mezi sebou uzavřely vlámské a valonské strany, zatím nejsou známy.

Belgický tisk ale nyní očekává, že nová vláda bude sestavena v horizontu několika týdnů, ne-li dnů. Současný (prozatímní) premiér Yves Leterme ještě před uzavřením dohody oznámil, že jakmile bude mít země funkční kabinet (ideálně prý do konce letošního roku), hodlá belgickou politiku opustit a přijmout jeden z vysokých postů v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Pro Belgičany to v každém případě znamená velkou naději. Poslední parlamentní volby v zemi proběhly před více jak rokem a od té doby se nepodařilo sestavit funkční vládní kabinet, který by byl schopen provádět nezbytně reformy (EurActiv 14.6.2010).

Belgie se totiž řadí k nejvíce zadluženým zemím v Evropě (její dluh dlouhodobě přesahuje 100 % jejího HDP) a v poslední době je bedlivě sledována finančními trhy a ratingovými agenturami.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top