Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Digitální Česko 2.0 má prospět podnikání a zaměstnanosti


zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: ddpavumba

20.03.2013
Česká republika bude mít novou strategii pro rozvoj elektronických komunikací, pokud dnes (20. března) vláda schválí materiál z dílny MPO pod názvem Digitální Česko verze 2.0: Cesta k digitální ekonomice. Má podpořit rozvoj vysokorychlostního internetu, kybernetickou bezpečnost nebo digitální gramotnost. Odborníci ale upozorňují, že je nutné zaměřit se na důslednou realizaci.

inzerce

Vláda by dnes mohla schválit novou strategii pro rozvoj elektronických komunikací. Dokument Digitální Česko verze 2.0 připravilo minulý rok ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Strategie navazuje na podobný materiál z roku 2011, který se setkal s neúspěchem. Podle zástupců firem z oboru ICT to bylo především proto, že řada jeho cílů nebyla realizovatelná (EurActiv 9.10.2012).

Cílem nové státní politiky je usnadnit budování infrastruktury pro vysokorychlostní přístup k internetu, ať už se jedná o mobilní sítě nové generace nebo pevné optické sítě, a celkově posílit roli internetu jako klíčového pilíře digitální ekonomiky.

Do roku 2020 by tak měli mít všichni obyvatelé Česka přístup k vysokorychlostnímu internetu s rychlostí 30 Mbit/s a minimálně polovina domácností by měla mít internet s rychlostí 100 Mbit/s. To je také v souladu s hlavním cílem Digitální agendy pro Evropu, která je jednou z vlajkových iniciativ evropské prorůstové strategie Evropa 2020

Internet by měl být dostupnější pro všechny obyvatele bez ohledu na místo bydliště nebo sociální postavení. Vláda se chce postarat také o posílení digitální gramotnosti. Lidé by také měli mít lepší přístup k informacím z veřejného sektoru. V neposlední řadě se dokument zaměřuje na posílení kybernetické bezpečnosti.

Podpora podnikání

„Vysokorychlostní přístup k internetu je součástí základní infrastruktury, stejně jako dálnice, železniční koridory nebo energetická rozvodná síť,“ píše se v tiskovém sdělení vlády. Kvalitní a rychlé připojení k internetu je prý také podmínkou pro vstup zahraničních investorů do ČR.

Pokud budou cíle nové strategie úspěšně naplňovány, povede to ke vzniku nových podnikatelských příležitostí, zvýšené potřebě pracovních míst a celkovému růstu ekonomiky, domnívá se také ICT Unie, která sdružuje firmy z oboru informačních technologií a elektronických komunikací.

„Obrovský potenciál internetové ekonomiky je u nás stále nedoceněn,“ řekl médiím prezident ICT Unie Svatoslav Novák. Právě Digitální Česko 2.0 by podle něj mělo napomoci k obratu.

„Samozřejmě podstatné je nejen přijetí tohoto strategického dokumentu vládou, ale posléze i důsledná realizace jednotlivých opatření všemi odpovědnými rezorty. Tak se bohužel v řadě případů dosud nedělo a různé přijaté strategie často zůstávaly jen ‚na papíře‘,“ dodal.

„Různých strategií už především bylo tolik, že už ani nevím, kolik jich vlastně pamatuju,“ řekl v nedávném rozhovoru pro EurActiv hlavní architekt českého e-Governmentu a digitální šampion ČR Ondřej Felix. Podle jeho názoru je v rozvoji digitální infrastruktury především důležité, aby stát podporoval přiměřenou poptávku.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top