Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Evropa musí ve využívání cloudových technologií zabrat, ukázala studie

(en)

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: vichie81

03.09.2012
Ačkoliv jsou služby a programy poskytované vzdálenými servery jedním z nejrychleji rostoucích odvětví počítačových technologií, Evropa zatím tzv. cloud computing příliš nevyužívá, ukázala studie. Evropská komise se přitom již na podzim chystá vydat strategii, která se na podporu cloudu zaměří.

inzerce

Cloudové služby využívá v Evropské unii méně než čtvrtina počítačových uživatelů, ukázal nový průzkum asociace Business Software Alliance (BSA), která sdružuje firmy podnikající v oblasti softwaru.

Ze čtyř tisíc oslovených lidí pouze 24 % odpovědělo, že používají cloudové aplikace jako například e-mailové schránky nebo online textové procesory. EU se tak pohybuje pod světovým průměrem, který tvoří 34 %.  

Většina počítačových uživatelů navíc uvedla, že cloudové technologie nezná – 65 % respondentů o nich „nikdy neslyšelo“ nebo „pouze zaslechlo název“.

Cloud computing je přitom jednou z nejrychleji rostoucích součástí světového trhu s technologiemi. Podle generálního ředitele BSA Roberta Holleymana může evropské ekonomice přinést celou řadu výhod.

Cloudové služby umožňují ukládání dat na internetových serverech, ke kterým mají uživatelé přístup pomocí svých prohlížečů. To pomáhá například firemním počítačovým systémům pracovat rychle a plynule.

Podle odborníků tak mohou vlády, podniky i spotřebitelé ušetřit náklady na software a využívat počítačové technologie efektivněji.

„Většina uživatelů bohužel cloud computingu nerozumí a ještě se nenaučili využívat příležitostí, které nabízí,“ podotkl Holleyman.

Více cloudu pro Evropu

Průzkum také ukázal, že počet lidí, kteří cloud používají, se v různých evropských zemích výrazně liší. Neplatí přitom, že nejvíce by byly cloudové služby známé v západní Evropě.

Největší obeznámenost s těmito technologiemi odhalila studie ve Velké Británii a Řecku, nejmenší naopak v Polsku a Francii. V Řecku a Rumunsku pak nejvíce respondentů odpovědělo, že cloudové služby přímo využívá. Česká republika do průzkumu zahrnuta nebyla.

„Tento kontrast nicméně odráží globální trend, kdy méně rozvinuté trhy ‚přeskočily‘ trhy rozvinuté,“ řekl k tomu Jan Hlaváč z BSA.

V červenci Evropská komise oznámila, že se chce na využívání služeb vzdálených serverů zaměřit a během podzimu vydá strategii, která by měla rozvoj cloud computingu podporovat (EurActiv 20.7.2012). Slibuje si od ní zejména snížení nákladů na využívání informačních technologií a také vytvoření nových pracovních míst.

„Aby mohla Evropa naplno užívat výhod cloudu, potřebuje silný jednotný digitální trh, který zajistí, že si uživatelé budou moci vybrat mezi nejlepšími cloudovými službami a jejich poskytovatelé budou moci využívat růstového potenciálu na dynamicky rostoucích trzích mimo Evropu,“ komentoval to Holleyman.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top