inzerce
European Biodiesel Board (EBB), organizace, která zastupuje přibližně 80% evropských producentů biopaliv, podala stížnost na nestandardní postup americké strany ve věci státní podpory už na konci dubna tohoto roku. Podle informací EBB jsou unijní výrobci „velmi významně“ zasaženi „neférovými“ subvencemi a dumpingovými opatřeními ve prospěch svých konkurentů na druhém břehu Atlantiku. EBB uvádí, že současná produkce bionafty v Unii čítá asi 8 biliónů tun, ale především díky zmíněné státní podpoře v USA se jí nedaří navyšovat. A proto je těžko představitelné, že by byl splněn cíl Unie pro podíl biopaliv do roku 2020.
I přes řadu námitek, které naplnění tohoto cíle provází, slíbil mluvčí Komise Peter Power, že se chystá velmi důsledné vyšetřování, při kterém nezůstane „kámen na kameni“. V oficiálním tiskovém prohlášení Komise se uvádí, že „bylo nalezeno dostatečné množství důkazů jak o subvencích do sektoru biopaliv, tak o dumpingu při exportech bionafty do Evropy k tomu, aby bylo zahájeno vyšetřování. Podle pozorovatelů se jedná o další trhlinu ve společném úsilí USA a Unie o ustanovení společných standardů pro výrobu a obchod s biopalivy.
Jádrem současného sporu je sloučenina B99, která se skládá z více než 99% z čisté bionafty levně importované ze zemí jako jsou Indonésie a Malajsie. Zbytek tvoří příměs standardní nafty. B99, která je do Evropy dovážená jako čistá bionafta, může v USA dostat dotaci až ve výši 300 dolarů za tunu, tvrdí EBB. Podle obvinění jsou američtí producenti bionafty podporováni jednak úlevami na federálních spotřebních daních a daních z příjmu, ale také na úrovni jednotlivých států, kde jsou pro ně připraveny rozmanité subvenční programy.
Komise má od zahájení vyšetřování 9 měsíců na to, aby rozhodla o případných dočasných protiopatřeních v podobě speciálních cel, která by vyrovnávala dopady subvencí a dumpingu z americké strany. Tato opatření se pak mohou stát realitou na dalších 5 let, pokud k jejich posvěcení dojde na úrovni členských států Unie. Dodejme ještě, že američtí producenti biopaliv veškerá nařčení z nefér soutěže odmítají a obviňují své evropské konkurenty z neschopnosti vyrábět bionaftu za rozumné náklady.













