Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz
VAŠE INTERNETOVÁ BRÁNA DO EVROPY

Čína opět čelí obvinění z omezování obchodu


03.04.2006
Evropská unie a Spojené státy žalovaly Čínu u Světové obchodní organizace z ukládání nelegálních cel na dovoz součástek k automobilům. Je to další v řadě obchodních sporů mezi Čínou a Západem.

inzerce

Souvislosti:

Současný spor je dalším pokračováním řady obchodních neshod mezi Čínou a jejími partnery ze Světové obchodní organizace (WTO). Rostoucí čínská ekonomika je stále větší konkurencí pro západní firmy, a vlády rozvinutých zemí se proto snaží zabránit všem nepřípustným ochranářským a dumpingovým opatřením, která by mohla čínskou výhodu levnější pracovní síly ještě zvyšovat. Čína je členem WTO od konce roku 2001. Arbitrážní pravomoci organizace chce nyní EU využít proti Číně poprvé, zatímco pro Spojené státy to je už druhý takto řešený spor.

Obchodní spory s Čínou jsou ovšem na denním pořádku i mimo WTO. Před několika dny zavedla Evropská komise anti-dumpingová cla na koženou obuv. Celý minulý rok potom poznamenal spor o dovoz textilu.

Témata:

V aktuálním konfliktu jde o trh s automobilovými součástkami ve výši téměř jedenácti miliard eur. Za normální situace platí dovozce součástek čínskému státu clo ve výši 10-14%. Pokud ale součástky slouží k výrobě vozu, který obsahuje více než 60% dovezených dílů, je na ně uvaleno clo 28%, tedy stejné, jako na dovážené automobily.

Peking se brání, že opatřením brání západním výrobcům automobilů, aby se vyhýbali placení daní z dovozu nových automobilů tím, že by je přes hranici přepravovali v několika dílech a v Číně je potom smontovali. Automobilové firmy ze Západu investují do čínského automobilového průmyslu obrovské částky.

Stanoviska:

Mluvčí čínského ministerstva obchodu projevil lítost nad krokem EU a USA. Oznámil, že čínské úřady žalobu pečlivě studují.

Další kroky:

Čína má deset dní na vyjádření. Pokud se záležitost do 60 dnů nevyřeší, sejde se formální panel WTO, aby spor rozsoudil.

inzerce

© 2004-2012. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top