Včerejšek byl v Kodani černým dnem. Vyjednavači rozvojových států (iniciativa pocházela z Afriky) na celých pět hodin opustili rozhovory o klimatu. Proč? Zdálo se jim, že se bohatý západ snaží pohřbít Kjótský protokol (jeho platnost vyprší v roce 2012) aniž by na stole byla nová dohoda. Chudé země prosazují, aby se státy, které podepsaly Kjóto, touto dohodou řídily dál (a zvýšily své emisní cíle) a nová smlouva by vznikla jen pro země, pro něž z Kjóta nevyplývají žádné závazky, tj. především pro všechny rozvojové země a pro Spojené státy.
Jak známo, Evropská unie a zbytek rozvinutého světa prosazuje, aby vznikla úplně nová dohoda zahrnující všechny hráče – chudé i bohaté. Její zrod je ovšem v dohledné době nepravděpodobný a krach jednání v Kodani by pro ní byl další ranou. Včerejší pětihodinový protest rozvojových zemí skončil až po té, co jim hostitelka konference Connie Hedegaard slíbila, že se opravdu „nesnaží zabít“ Kjóto.
Spěcháme do Kodaně
Z Dánska od začátku klimatické konference nepřišla snad žádná dobrá zpráva, a tak světoví lídři narychlo hledají prostor ve svých diářích, aby mohli do Kodaně přijet dřív, než původně plánovali. „První vlaštovkou“ je dnes britský premiér Gordon Brown, který svoje rozhodnutí (dorazí dva dny před většinou ostatních) komentoval tak, že „nelze čekat na poslední chvíli“. Brownův mluvčí zdůraznil, že britský premiér byl vůbec prvním státníkem, který potvrdil svou účast na kodaňských jednáních.
Kromě šéfa britského kabinetu by do Dánska měly v předstihu dorazit i hlavy dalších zemí: Austrálie, Norska, Bangladéše nebo Etiopie.
Převládá skepse, hledají se viníci
Z Kodaně i dalších světových metropolí se v posledních dnech ozývají varování proti důsledkům krachu jednání. „Jestliže budeme vše řešit na poslední chvíli, riskujeme, že dostaneme slabou nebo vůbec žádnou dohodu,“ uvedl šéf OSN Ban Ki-Moon s tím, že to by mohlo pro svět mít „katastrofické důsledky“. Podobnou skepsi z dosavadního průběhu jednání vyjádřil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Jak budeme v pátek nebo v sobotu vypadat, když světu oznámíme, že jsme se na ničem nedohodli?,“ ptal se včera Barroso.
Hlasitě svou nespokojenost vyjadřují také ekologické organizace: kromě masivních protestů v Kodani na sebe upozorňují také v dalších městech po celém světě. Například včera vylezli aktivisté Greenpeace na slavnou budovu opery v Sydney. Organizace Germanwatch zase vyhlásila jména zemí, které jednání o klimatu letos nejvíce blokují. Nejhůře dopadly Saudská Arábie, Kanada a Kazachstán. Naopak pochvalu si vysloužily Brazílie, Švédsko a Velká Británie. Česko se ocitlo zhruba uprostřed „pelotonu“.
Atmosféra houstne
Ani dnes – po jednáních, která se včera protáhla dlouho do noci – není podle čerstvých agenturních zpráv důvod, proč jásat. Hned ráno vystoupila s ostrým prohlášením mluvčí čínského ministra zahraničí Jiang Yu a uvedla, že rozvinuté státy „částečně ustoupily“ ze svých slibů týkajících se finanční pomoci chudým zemím. To podle ní může vážně ohrozit úspěch kodaňské konference, napsala agentura AP.
Zásadní spory mezi chudými a bohatými zeměmi – především o redukci emisí CO2 a finanční příspěvky – tedy i nadále otřásají kodaňským summitem. Co je ovšem možná zásadnější, na jméno si nemohou přijít dva největší producenti skleníkových plynů: USA a Čína. Zástupci Číny aspoň včera přislíbili, že nebudou čerpat peníze z fondů na podporu boje s oteplováním v chudých státech.
Kodaňská konference dnes večer oficiálně vstupuje do rozhodující fáze – za účasti šéfa OSN, dánského premiéra Rasmussena a britského prince Charlese. Do pátku se má v Kodani objevit okolo 120 vrcholných státníků včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.


