KOMUNIKAčNí PARTNER

EURAKTéR

PARTNEřI

Miloš Zeman, předseda Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ).

Rozhovor je součástí seriálu předvolebních rozhovorů EurActivu s představiteli politických stran, které mají v nadcházejících volbách šance usednout v příští Poslanecké sněmovně. Dosud zveřejněná interview naleznete v bloku „Relevantní články“.

Pozorovatelé se domnívají správně. Několik západních politiků mi krátce po pádu vlády v době našeho předsednictví řeklo, že vypadáme jako šašci. Takže je co napravovat.

SPOZ i v případě svého vstupu do Parlamentu nechce být součástí vlády, protože slabší koaliční partner na takovou účast vždycky doplatí, viz Strana zelených, Unie svobody nebo ODA.

A pokud jde o jádro Vaší otázky, jsem eurofederalista a domnívám se, že Česká republika by měla působit směrem k upevnění struktur Evropské unie včetně jednotné evropské hospodářské politiky zahrnující i kontrolu národních rozpočtů, viz Řecko, kde se tato kontrola dosud neprováděla, a zahrnující společnou daňovou politiku.

Euro bude přijato nejdříve v roce 2017, protože nejdříve musíme projít stabilizací veřejných rozpočtů a poté projít přechodným dvouletým obdobím. Podporujeme zavedení eura, ale zdaleka v něm nevidíme všelék.

Není to žádná jiná krize, než jimiž EU prošla v minulých desetiletích. Věřím, že ji Evropská unie překoná a jsem odpůrcem pomoci Řecku, protože když někdo žije nad poměry, má za to zaplatit sám. Pomoc Řecku by se měla poskytnout pouze v případě humanitární pomoci jako je například zemětřesení, ale pokud vím, v Řecku žádné zemětřesení nebylo.

Nerovné podmínky českých zemědělců lze odstranit dvojím způsobem. Buď zvýšením dotací českým zemědělcům nebo snížením dotací evropským zemědělcům a já jsem pro druhou cestu, protože jsem přesvědčen, že pak by naše zemědělství bylo konkurenceschopné.

Konkrétně to znamená v evropském rozpočtu výrazně snížit kapitolu na společnou zemědělskou politiku a ušetřené peníze investovat do vzdělání.

Domnívám se, že takzvané ekologické technologie jsou v podstatě podvod. Samozřejmě, jestliže bohatě dotujete fotovoltaické nebo větrné elektrárny, tak se to každému vyplatí, ale pouze na účet všech daňových poplatníků, kteří tak musí zbytečně dotovat cenu elektřiny.

Jsem pro obnovitelné zdroje v rozumné míře, například pro biomasu, ale nepokládám za vhodné v evropských podmínkách stavět to, co se neosvědčilo ani na Sahaře.

Jsem eurofederalista právě proto, že si přeji, aby měla Evropská unie jak jednotnou zahraniční, tak ale i obrannou politiku. Teprve tehdy se může něco změnit.

Za mé vlády se podařilo přesvědčit Parlament, aby provedl rozsáhlou harmonizaci mezi českým a evropským právem – říkali jsme tomu „legislativní smršť“. Když se to povedlo jednou, nevidím důvod proč by se to nepovedlo podruhé.

Jestliže jsme eurofederalisté, tak tím je řečeno vše a není důvod to rozsáhle rozpovídávat. Jinak ale máte pravdu, že evropské otázky nejenom naše, ale téměř všechny české voliče skutečně bohužel příliš nezajímají.


Seriál předvolebních rozhovorů zítra (26. května 2010) uzavře interview se senátorem Alexandrem Vondrou.

© EurActiv 2003-2012. Všechna práva vyhrazena.