Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Je rozhodnuto. Monitorovací systém pro čerpání fondů EU se měnit nebude


20.10.2009
Vláda včera dala zelenou návrhu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle nějž bude ČR až do konce současného programovacího období 2007-2013 čerpání evropských peněz kontrolovat pomocí systému, jehož tvůrce a provozovatel byl v minulosti vybrán v rozporu se zákonem. Česko tak definitivně přijde o možnost financovat systém z prostředků EU. Podle MMR je to ale levnější varianta.

inzerce

Vláda včera vzala na vědomí obsah návrhu, které pro ní počátkem října připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, a tím rozhodla, že se monitorovací systém, který státní správě a Evropské komisi poskytuje informace o způsobu čerpání peněz z evropských fondů, do konce nynějšího programovacího období měnit nebude.

Podle původních plánů z června letošního roku přitom Ministerstvo pro místní rozvoj uvažovalo o tom, že do konce roku vypíše výběrové řízení na nový monitorovací systém a tím odstraní „právní vadu“, díky níž už Česká republika přišla o stovky milionů korun. Takzvaná „právní vada“ má svůj původ v roce 2001, kdy velkou veřejnou zakázku na vývoj a provoz monitorovacího systému získala v rozporu s tehdy platným zákonem firma ICL (předchůdce nynější společnosti S&T), jejímž subdodavatelem je firma Tesco SW. Obě firmy provozují systém do dneška.

Vzhledem k těmto okolnostem Evropská komise odmítla Česku proplatit náklady spojené se vznikem a provozem systému, na které by jinak mělo nárok. Náklady v řádu stovek milionů korun tak místo evropské pokladny platili prostřednictvím státního rozpočtu daňoví poplatníci v ČR. A situace se nezmění ani do budoucna.

V Akčním plánu fungování monitorovacího systému, který vláda letos v červnu zaslala Evropské komisi, se sice ještě o vypsání výběrového řízení na nový monitorovací systém hovoří, ale dokument, který včera vláda schválila s ním již nepočítá.

Z analýz, které si Ministerstvo pro místní rozvoj nechalo vypracovat totiž vyplynulo, že v tuto chvíli by se vypsání nového výběrového řízení České republice prodražilo a znamenalo by pro státní rozpočet větší náklady i za předpokladu, že by Evropská komise část nákladů spojených s vývojem nového systému proplatila. Nový systém by byl navíc k dispozici zřejmě až v roce 2012, tedy rok před koncem současného programovacího období.

Ministerstvo navíc dodává, že nynější monitorovací systém je plně funkční a nemůže tedy ohrozit čerpání evropských peněz, což v minulosti potvrdila i Evropská komise. Ministerstvo se navíc s Komisí dohodlo, že v používání současného monitorovacího systému může Česko pokračovat.

S vypsáním nového výběrového řízení do budoucna MMR nicméně počítá. V roce 2011 prý vládě hodlá předložit návrh na pořízení nového monitorovacího systému, který bude zároveň odpovídat parametrům příštího programovacího období 2014-2020.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top