Visegrad EU portals : EurActiv.cz | EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.sk | Facebook | Twitter | YouTube EU4YOU
Logo EurActiv.cz

Konec tříletému maratonu: ČR má odklepnutou Dohodu o partnerství


Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: m_bartosch.

26.08.2014
Evropská komise dnes (26. srpna) uzavřela s Českou republiku tzv. Dohodu o partnerství, která je důležitá pro čerpání evropských peněz v období 2014-2020. Do Česka má přitéct až 22 miliard eur, v přepočtu přibližně 616 miliard korun. Strategický dokument Evropské komisi předložily již všechny státy EU.

inzerce

Česká republika může oslavovat. Po tříletém jednání s ní Evropská komise oficiálně uzavřela důležitý strategický dokument označovaný jako Dohoda o partnerství. Bez něj by nebylo možné v období 2014-2020 čerpat 22 miliard eur, které jsou pro Česko připraveny v evropských strukturálních a investičních fondech. Kromě zmiňované částky může země do roku 2020 získat dvě miliardy eur (asi 56 miliard korun) na rozvoj venkova a 31 milionů eur (přibližně 870 milionů korun) na rybolov.

„Dohoda o partnerství je výrazem společného úsilí Evropské komise a České republiky o co nejúčinnější využití finančních prostředků EU. Investice musí mít v souladu s novou politikou soudržnosti strategickou povahu a zaměřovat se na reálnou ekonomiku, udržitelný růst a investice do lidských zdrojů,“ komentoval významný mezník v příštím čerpání evropská komisař pro regionální rozvoj Johannes Hahn. „Prvořadá je přitom kvalita, nikoliv rychlost,“ dodal.

Definitivní schválení strategie uvítal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Prostředky investujeme do posílení konkurenceschopnosti, zvýšení zaměstnanosti, kvalitního systému vzdělávání a lepší dopravní infrastruktury,“ vysvětlil hlavní oblasti budoucích investic.

Podle rezortu pro místní rozvoj, který má evropské fondy ve své gesci, by první výzvy k předkládání projektů měly být odstartovány na začátku příštího roku.

„Cílem vlády je neztratit stavební sezónu roku 2015,“ uvedl k tomu premiér Sobotka. Aby se tak stalo, je ještě nutné schválit nový zákon o státní službě, který Česko slibuje již od svého vstupu do EU v roce 2004, a také souhlas Bruselu se všemi jednotlivými operačními programy. O nich nyní běží neformální jednání.

Shrnutí tříletého vyjednávání České republiky s Komisí o Dohodě o partnerství a nových operačních programech najdete zde.

Autor: Lucie Bednárová.

inzerce

© 2004-2016. EU-Media, s.r.o., ISSN 1803-2486. Obsah této stránky je autorským dílem. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu EU-Media, s.r.o. zakázáno. Více informací je možné najít zde.
Technology and Design by MONOGRAM
to_top