inzerce
Devět českých firem z deseti pravidelně komunikuje s politiky, za lobbisty jsou nejčastěji označováni zástupci profesních organizací a úspěšnost lobbingu je nejčastěji hodnocena mírou dopadu legislativních změn – takové jsou závěry unikátního průzkumu „Lobbing v České republice“, v němž agentura Fleishman-Hillard a portál EurActiv.cz jako první zmapovaly prosazování soukromých zájmů ve veřejné sféře.
Výsledky analýzy
Studie Fleishman-Hillard a EurActiv.cz ukázala, že až 92 % firem v Česku pravidelně komunikuje s politiky a úředníky veřejné správy. Nejčastěji uváděným důvodem je nedostatečná (40 %) a komplikovaná (36 %) zákonná úprava a také získávání aktuálních informací (30 %). Přes 61 % firem je navíc pravidelně ve styku s úředníky Evropské unie.
Analýza se zabývala i tím, koho považují zástupci firem působících v Česku za lobbisty. V 76 % případů byli za lobbisty označeni zástupci profesních organizací, za nimiž následovali zástupci public affairs agentur (65 %) a zástupci odborových organizací (52 %). „V otázce 'kdo je lobbista' je možné odlišit dva rozdílné přístupy. Anglosaská tradice definuje lobbistu zejména z hlediska finančního, tedy jako osobu, která za odměnu profesionálně reprezentuje zájmy třetích stran. Kontinentální Evropa ovšem pěstuje tradici sociálního partnerství a odborů, které nejsou striktně za lobbisty považovány a pojem lobbista je tedy nevyjasněný a hranice tak méně zřetelná. Proto je také možné, že respondenti vnímají pod termínem lobbista více pojmů, které se různým způsobem týkají reprezentace zájmů.“, vysvětluje profesorka Vladimíra Dvořáková, vedoucí katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE.
Z výsledků průzkumu dále vyplývá, že firmy působící v České republice při prosazování svých zájmů preferují zejména osobní setkání. Pro firmy je důležitým ukazatelem zastupování zájmů i zpětná vazba, kterou následně měří úspěch své komunikace vůči politikům a úředníkům. Téměř 40 % dotazovaných manažerů firem odpovědělo, že hodnotí svou komunikaci s politiky a úředníky mírou dopadu legislativních změn. Více než 23 % měří úspěch nárůstem počtu zakázek a obratu a pouze 17 % sleduje pozitivní obraz v médiích.
Za nejvlivnější médium, které se podílí na rozhodování českých politiků, firmy označily Hospodářské noviny. Hospodářské noviny považuje za vlivné médium, které hraje velkou roli při rozhodování politiků 70,8 % firem. Na druhém místě se umístil s 57 % zpravodajský kanál ČT 24. Třetím nejvlivnějším se stal pak deník Mladá fronta Dnes (46,2 %).
Do analýzy se zapojilo 105 respondentů z řad vrcholových manažerů předních firem působících v České republice. Cílem průzkumu bylo identifikovat, jakým způsobem firmy v České republice komunikují s úřady a prosazují své zájmy jak mezi českými, tak i evropskými politiky a úředníky.
Roman Pavlík, ředitel pro vztahy s veřejnou správou ve Fleishman-Hillard, k výsledkům průzkumu uvedl: „Považujeme výsledky průzkumu za natolik převratné a unikátní, že jsme se rozhodli zveřejnit kompletní znění celého průzkumu v samostatné publikaci. V souvislosti s průzkumem chystáme opatření, která povedou k zprůhlednění lobbingu u nás. Publikace i konkrétní kroky agentury budou zveřejněny 14. 12. 2010. Všem zájemcům bude publikace, která obsahuje i podrobné grafy a komentáře českých i zahraničních odborníků, po tomto datu zaslána.“
Pro více informace se prosím obracejte na Vendulu Peisertovou (peisertova@fleishman.com).















