inzerce
Jak včera v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce potvrdil šéf české diplomacie Jan Kohout, znovuzavedení víz s Kanadou ještě vůbec není hotovou věcí.
„Nemáme žádnou indikaci, že by nám Kanada v tuto chvíli chtěla tato víza zavést. To neznamená, že nebudou zavedena, ale všechna ta data, která byla předtím uváděna, jsou v tuto chvíli irelevantní,“ prohlásil ministr, který přitom ještě minulý týden naznačoval, že kanadská strana k uvalení vízové povinnosti přistoupí.
Podle Kohouta se tak zvýšila naděje na to, že se Kanada spokojí pouze s některými „měkkými“ opatřeními typu elektronických registrací osob nebo letištních kontrol, které se velmi osvědčily například při řešení problému nadměrného počtu českých žadatelů o azyl ve Velké Británii.
Hlavní impuls ke změně do té doby neústupného postoje Kanady je zřejmý: do vyjednávání mezi oběma zeměmi se vložila „těžká váha“ unijní politiky – šéf EK Barroso. Kanaďané se tedy patrně zalekli hrozby zavedení odvetných opatření na unijní úrovni. Podle Kohouta hrála roli také „jasná vyjednávací pozice“ české strany a fakt, že českých žadatelů o kanadský azyl v posledních týdnech ubývá (navíc někteří imigranti slibují návrat zpět do Česka).
Vízová povinnost pro české občany cestující do Kanady platila až do roku 2007 a to, že teď na druhém břehu Atlantiku uvažují o jejím znovuzavedení má stejnou příčinu jako před lety. Do Kanady proudí nadměrné množství českých žadatelů o azyl – v drtivé většině Romů. Buďme konkrétní, jen za první pololetí letošního roku bylo takových lidí více než 1700, což nás ve statistikách řadí na druhé místo hned za Mexiko (za námi je Kolumbie a Haiti).
„Nárůst počtu žadatelů o azyl z České republiky je skutečný problém a Kanada situaci pečlivě sleduje. Země, se kterými máme bezvízový styk, si ostatně jsou vědomy, že vízová povinnost může být obnovena, pokud nesplňují podmínky pro bezvízový styk. Nesplnění jednoho kritéria nicméně neznamená automatické obnovení vízové povinnosti pro danou zemi,“ uvedla v pátek pro ČTK Karen Shadd z kanadského ministerstva pro imigraci a občanství.
Česko Kanadu dlouhodobě nabádá, aby ho vyřadila ze seznamu zemí, z nichž je možné žádat o uprchlický azyl. Ta to však s odvoláním na rasovou diskriminaci Romů v Česku (též nejčastější argument žadatelů) odmítá.
Pokud by přece jen došlo k jednostrannému zavedení víz, Česko by pravděpodobně odpovědělo okamžitě, a to sice vízovou povinností pro diplomatické pracovníky Kanady. Celá záležitost by se pak řešila na úrovni sedmadvacítky.
Šance českých migrantů na udělení azylu v Kanadě nejsou zrovna malé. Tamní úřady za posledních 16 měsíců uzavřely žádosti 334 občanů Česka a vyhověly 132 z nich. Dalších 2581 žádostí stále čeká na vyřízení. Pozorovatelé v této souvislosti volají po zpřísnění kanadského systému udělovaní azylů, které by pomohlo celý problém vyřešit. 












