inzerce
V Izraeli proběhly předčasné volby 10. února a velmi těsně v nich zvítězila strana Likud, jejíž lídr Benjamin Netanjahu byl pověřen sestavením vlády. Netanjahu našel hlavní spojence ve středopravicových a extrémně pravicových stranách a sestavil vládní koalici, které vyslovil izraelský parlament 31. března důvěru.
Benjamin Netanjahu byl premiérem již v letech 1996 – 1999 a je znám svým velmi zdrženlivým až téměř odmítavým postojem ke vzniku samostatného palestinského státu. Dvoustátní řešení přitom podporují jak USA tak i Evropská unie, kteří jsou hlavními spojenci Izraele.
Netanjahu dal najevo, že mírový proces podporuje, když tento týden řekl: „Členům palestinské samosprávy řeknu, že míru lze docílit, jestli ho opravdu chtějí.“ Nezmínil se však ani slovem o vzniku samostatného palestinského státu. Palestinští představitelé se spolupráce s novou vládou spíše obávají. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás o novém ministrovi zahraničí Avigdoru Liebermanovi řekl, že bude „překážkou pro mír“.
Avigdor Lieberman je předseda ultranacionalistické pravicové strany „Izrael je náš domov“ a je znám svými proti arabskými postoji a kritikou egyptského prezidenta Husní Mubaraka. Lieberman již prohlásil, že se necítí být zavázán výsledky konference v Annapolisu (2007), kdy se tehdejší představitelé palestinské samosprávy a Izraele dohodli diskutovat o možném vytvoření samostatného palestinského státu.
České předsednictví EU v této souvislosti vydalo prohlášení. Předsednictví EU vytvoření nové izraelské vlády uvítalo, nicméně očekává, že „bude sledovat politiku míru a jednání vedoucí ke spravedlivému řešení konfliktu“. Předsednictví vyzývá vládu Izraele, aby byla obnovena jednání o nevyřešených otázkách, aby „mohla být realizována vize dvou států žijících vedle sebe v míru a bezpečí“. 











